#1 2010-09-11 19:53:02

shamita79

Hinduska

Zarejestrowany: 2010-09-06
Posty: 107
Punktów :   

Muzyka

Pierwsze zapiski o muzyce pojawiły się już w czterech Wedach. Samaweda (Księga Hymnów) zawiera ponad tysiąc pieśni pochwalnych, które kapłan dobierał stosownie do formy liturgii. Zarówno teksty liturgiczne, jak i filozoficzne śpiewano na odpowiednią melodię. W czasach, kiedy całą wiedzę przekazywano ustnie, najlepszą metodą nauki tekstu było dostoswanie do niego odpowiedniej melodii.

W kulturze duchowej Indii istnieje pojęcie dźwięku podstawowego. Przyjmuje się, że gdyby człowiek w jednej chwili usłyszał wszystkie odgłosy wszecświata, złożyłyby się one w sylabę OM (aum). OM jest uznawany za dźwięk nieskończenie subtelny, dlatego jogini i mędrcy wymawiają go podczas medytacji.

W Indiach przez wielki uprawiano tzw. "mantra medytację". Polegała ona na wielokrotnym powtarzaniu krótkiej modlitwy w odpowiedniej intonacji i metrum. Podczas tych praktyk dźwięk mantry wydobywał się z gardła, dlatego przyjęło się, że najlpesza muzyka to ta, która podobnie jak głos, składa się z jednego dźwięku w danej chwili. W ten sposób rozwinął się jeden z najpiękniejszych gatunków muzycznych - indyjska raga.

Raga to melodia wykorzystująca siedmo-, sześcio- lub pięciotonową skalę dźwiękową. Ragi wykonuje się z wykorzytsaniem takich instrumentów, jak: wina, sitar, flet i tabla. Melodie rag przypisuje się określonej porze dnia lub roku lub nadaje się im odpowiedni nastrój i moc, by wzbudzić u odbiorcy określone emocje.Improwizacja sprawia, że melodia rozwija się we własnym rytmie, ukazując słuchaczom całe swe piękno. Raga, zarówno wokalna jak i instrumentalna stworzyła podstawy dla dalszego rozwoju muzyki indyjskiej.

Muzyk po dziś dzień ma wielkie znaczenie dla Hindusów. Towarzyszy obrzędom religijnym, a także wszystkim ważnym wydarzeniom w ich życiu - weselom, narodzinom czy pogrzebom. Wirtuozów indyjskich instrumentów szkoli się od stuleci w muzycznych szkołach zwanych gharanami. Dostęp do tych elitarnych szkoł ma wąskie grono uczniów. Ale podstawowe umiejętności gry na prostych instrumentach dzieci wynoszą z domu.


http://img263.imageshack.us/img263/897/diwaliforum2po.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
co kupić na roczek dla chłopca pomysł na prezent na roczek pedicure do domu