Polskie forum o Indiach

ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI


#1 2010-09-16 19:58:27

shamita79

Hinduska

Zarejestrowany: 2010-09-06
Posty: 107
Punktów :   

Najstarsze symbole magiczne

Najstarsze symbole magiczne


W Księdze Talizmanów, Amuletów i Klejnotów Zodiaku autorstwa W.T. i K. Pavittów czytamy m.in.: …wielu ludzi gotowych jest przyznać, że być może istnieje jakaś aktywna moc w myśli, która zostaje skonkretyzowana w postaci Talizmanu lub Amuletu, jakie mogą być sporządzone w pewnym szczególnym celu albo dla określonego użytku, stając się dla tego, kto je nosi, stałym przypomnieniem celu swego istnienia i niewątpliwie umacniając go w jego zamiarach i pragnieniach. Jest w tym chyba wyjaśnienie, dlaczego w czasach, gdy tego rodzaju wiarę w ich nadprzyrodzoną moc traktujemy z przymrużeniem oka, na wszelki wypadek mamy przy sobie jakiś drobiazg, który może przynieść nam szczęście. Dla jednych jest to kamyk, muszelka, łuska z wigilijnego karpia lub zasuszony kwiatek, dla innych przedmiot określonego kształtu pokryty specjalnymi znakami lub napisami. Absolutna wiara w jego moc jest sprawą zasadniczą, jeśli chcemy, by działał na naszą korzyść.

Początki niektórych talizmanów są tak dawne, że upływ czasu wymazał już z pamięci pierwotny cel, dla osiągnięcia którego zostały one stworzone. Używano ich prawdopodobnie już w czasach młodszego paleolitu, powszechnie były noszone w starożytności i średniowieczu, popularne są do dziś. W wielkich religiach monoteistycznych wiara w nie jest uznawana za zabobon. Jednak właśnie one przejęły dla integracji wiernych niektóre znaki i symbole znane od tysiącleci. Podobnie w bliższych nam czasach postępowały wielkie ruchy społeczne i polityczne. Jednym z najstarszych symboli mistycznych jest krzyż używany przez starożytnych tysiące lat przed chrześcijaństwem, jakkolwiek ukrzyżowanie Chrystusa nadało szczególne znaczenie tej jego odmianie, która znana jest jako krzyż rzymski lub łaciński. Krzyż wykorzystywały kultury pogańskie w czasach przedchrześcijańskich, zarówno jako symbol religijny, jak i narzędzie czarów. Noszony jako amulet miał chronić właściciela przed siłami ciemności, dżinami i nieszczęściem. W Kartaginie krzyż był używany w celach dekoracyjnych, Skandynawowie stawiali krzyże runiczne na granicach posiadłości, wznoszono je na grobach królów i bohaterów. Cyceron (106–43 p.n.e.), pisarz i filozof rzymski, odnotował, że laski augurów (kapłanów przepowiadających przyszłość) miały kształt krzyża.

Krzyż był świętym symbolem Majów i Azteków na długo przed podbojem Ameryki przez konkwistadorów, czczono go na Cozumel i w Palenque, w Tabasco symbolizował boga słońca.

http://www.pajpress.com.pl/top/artykuly/2008/30/symbol1.jpg



Krzyż św. Benedykta


Do najstarszych zalicza się krzyż Tau, kształtem przypominający literę T. Dawniej służył jako potężny środek przeciwko epilepsji i skutkom ukąszenia przez węża. Obecnie stanowi symbol życia wiecznego oraz chroni przed kłopotami i cierpieniem. Starożytni Egipcjanie przywiązywali szczególną wagę do kształtu krzyża Tau, nad którym umieszczono niewielkie kółko – była to alegoria licznych, potężnych bogów i bogiń, w tym Ozyrysa i Izydy, symbolizująca życie i nieśmiertelność.

W starożytności krzyż był też narzędziem kary śmierci, które przyszło od Scytów i Asyryjczyków przez Persów i Kartagińczyków do Rzymian. Ci używali go wyłącznie do krzyżowania obcych nacji i niewolników. Krzyż jako narzędzie męki Chrystusa stał się godłem chrześcijaństwa i obiektem kultu religijnego.

Krzyż był też emblematem krucjat, a następnie templariuszy, kawalerów maltańskich i Krzyżaków. Od rycerstwa przeszedł do heraldyki, chorągwi, orderów i odznaczeń.

Heraldyka wyróżnia ponad trzysta odmian krzyża. Najbardziej znany jest krzyż łaciński o wydłużonej dolnej podstawie, kojarzący się z ukrzyżowaniem, oraz krzyż grecki o czterech równej długości promieniach. W architekturze sakralnej krzyż grecki określał plan świątyń bizantyjskich i syryjskich, łaciński kościołów romańskich i gotyckich.

Na podstawie krzyża greckiego powstał – zaliczany do magicznych – krzyż świętego Benedykta, grawerowany na medalionie, z określonymi literami odpowiadającymi słowom łacińskim.

Przykładowe odczytanie: cztery litery w końcach krzyża to Crux Sancti Patris Benedicti – Krzyż Świętego Ojca Benedykta. Cztery litery na belce poziomej: Ne daemon sit mihi dux – Niech żaden zły duch nie będzie moim panem.

Mówi się, że ten talizman chroni przed wszelkimi zagrożeniami, zarówno fizycznymi jak i duchowymi. Można go zrobić z pergaminu lub tektury, nanosząc farbą lub mazakiem krzyż i początkowe litery. Za potężny talizman przeciwko złu uważany jest też krzyż świętego Andrzeja w kształcie rzymskiej cyfry X, do dziś umieszczany jako znak ostrzegawczy przed przejazdami kolejowymi.

Do naszych czasów krzyże wykorzystuje się w wielu rytuałach woo–doo przywiezionych do Nowego Świata przez afrykańskich niewolników oraz zaklęciach Hoodoo, które łączą Woodoo z ludową magią europejską.

Osoby stawiające tarota i duchowi uzdrowiciele często noszą krzyże jako amulety chroniące przed negatywnymi wpływami. Dla uzyskania najlepszych rezultatów taki krzyż powinien być wykonany ze złota i raz dziennie oczyszczony za pomocą wody święconej lub olejku mirrowego.

Do najdawniejszych i najbardziej uniwersalnych ze wszystkich przedmiotów magicznych należał również
krzyż łamany, czyli swastyka,
o czterech równie długich ramionach, których zakończenia są przedłużone pod kątem prostym lub w formie łuku, tworząc wrażenie ruchu okrężnego w kierunku zgodnym lub przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Swastyka spotykana była we wszystkich starożytnych kulturach, z Ameryką Środkową włącznie. Jej nazwa wywodzi się z sanskrytu i pochodzi od słowa svasti, czyli „pomyślność”.

http://www.pajpress.com.pl/top/artykuly/2008/30/symbol2.jpg



Swastyka


Do 1935 roku, kiedy to swastyka została przejęta przez niemieckich nazistów jako oficjalny symbol NSDAP, była ona znakiem świętym i talizmanem przynoszącym szczęście i pomyślność. Zwłaszcza swastyka o ramionach załamanych w prawo, będąca symbolem ruchu Słońca i kreacji.

Lewostronnie załamana symbolizuje noc, destrukcję i praktyki magiczne. Nadal jest powszechnie stosowana w hinduizmie, dżinizmie i buddyzmie jako znak pomyślności.

W hinduizmie wiąże się ją z pierwszą czakrą – centrum energetycznym w ciele człowieka, położonym u dołu tułowia. Nazywana bywa również „Kluczem do nieba”, „Kołem Prawa” albo „Kołem Buddy”. Można czasem spotkać swastykę w postaci trzech, pięciu lub sześciu ludzkich nóg ugiętych w kolanie.

Istnieje ponad 1200 znanych przedstawień swastyki, najstarsze datowano na około 12 tysięcy lat p.n.e.


http://img263.imageshack.us/img263/897/diwaliforum2po.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Allotjament Vinkovci Ferienhaus Koch